Wyrównywanie szans na rynku pracy – mobilności zawodowe dla uczniów ze specjalnymi potrzebami

Zagraniczne mobilności zawodowe w ramach projektu realizowane są przez konsorcjum, w skład którego oprócz naszej szkoły, wchodzą Internationaler Bund Polska, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Krakowie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej w Chorzowie.

Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach realizowanego projektu: Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego.

W roku szkolnym 2021/2022 dziesięcioro uczniów branżowej szkoły od 23 maja do 3 czerwca odbyło praktyki zawodowe w Niemczech, w ramach projektu Erasmus+ „Wyrównywanie na rynku pracy – mobilności zawodowe dla uczniów ze specjalnymi potrzebami”.
Tym razem praktyki miały miejsce w kampusie Gut Wehlitz, w miejscowości Schkeuditz koło Lipska. Uczniowie zawodów: cukiernik, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej i ogrodnik wspólnie z kolegami z innych krajów: Portugalii, Hiszpanii, Litwy, Ukrainy, Słowenii oraz Polski pracowali w swoich zawodach na terenie kampusu. Wszyscy zdobywali doświadczenie zawodowe oraz doskonalili umiejętności językowe. Wieczorami wszyscy praktykanci nawiązywali kontakty w klubie młodzieżowym – słuchali muzyki, grali w gry rekreacyjno- sportowe.
Podczas pobytu w Niemczech uczniowie wspólnie z przewodnikiem zwiedzili wiele zabytkowych miejsc w Lipsku, Dreźnie, Schkeuditz. Podziwiali też przepiękny ogród zoologiczny w Lipsku.
Pobyt zakończył się podsumowaniem projektu i rozdaniem przez organizatorów certyfikatów potwierdzających udział w stażu.

 

Skip to content