Dziewiętnastowieczne smaki ziemiańskiego stołu w Zespole Szkół Specjalnych nr 14

W niezapomnianą podróż smaków dwieście lat wstecz zaprosił nas Zespół Szkół Specjalnych nr 14 z osiedla Sportowego 28, gdzie już dwudziesty pierwszy raz zorganizowano Małopolski Konkurs Kucharsko – Cukierniczy. Od 19 do 20 kwietnia br. trwały zmagania młodych adeptów kucharstwa i cukiernictwa o Puchar Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Tematem tegorocznego współzawodnictwa były ,,Smaki ziemiańskiego stołu w XIX wieku”, co nawiązywało do ustanowionego przez sejm patrona roku 2023 – Aleksandra Fredry.
”Głównym celem konkursu jest integracja młodzieży ze szkół branżowych specjalnych oraz pokonywanie barier związanych z niepełnosprawnością naszych uczniów. Chcemy, aby młodzi ludzie wykazali się posiadanymi umiejętnościami i doskonalili warsztat pracy na miarę swoich możliwości” – powiedział dyrektor ZSS 14 Stanisław Wydra.
Honorowym patronatem imprezę objęli: Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Krakowa, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Zarząd Rady Dzielnicy XVIII, Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział osiem zespołów kucharskich. Zagraniczni uczestnicy przyjechali z Czech (Chrustovice) i ze Słowacji (Novă ves nad Žitaviu). Rodzime grupy to: SOSW z Dobrej, SOSW nr 1 z Krakowa, SOSW z Kobylanki, SOSW z Oświęcimia, SOSW z Bochni oraz gospodarze ZSS nr 14. Grupy cukiernicze reprezentowane były przez: Czechy (Chrustovice), Słowację (Novă ves nad Žitaviu), SOSW nr 1 z Krakowa oraz ZSS nr 14 z Krakowa. Uczestnicy zmagań przygotowali potrawy i desery nawiązujące do posiłków goszczących na ziemiańskich stołach w XIX wieku.
Na półmiskach przygotowanych przez kucharzy pojawiły się wykwintne dania, których głównymi składnikami były m.in. dzikie ptaki i drób w towarzystwie wyśmienitych dodatków.
Grupy cukierników mistrzowsko zaprezentowały nietuzinkowe słodkości; m.in. tort Sachera, tort ziemiański, czy też tort karmelowo-orzechowy.
Ocena jury nie była łatwa. Jego przedstawiciele: Zbigniew Kurleto, Andrzej Kowalik, Michał Henzel, Artur Kochański, Łukasz Grabowski i Jan Filipczyk musieli wziąć pod uwagę wiele aspektów: technologię produkcji, jakość i estetykę wyrobu, jak również dekorację stołu. Po burzliwych naradach wyłoniono zwycięzców XXI Konkursu Kucharsko – Cukierniczego.
Cukiernicy:
I miejsce – Weronika Pieniążek i Tobiasz Cyganik – ZSS nr 14 z Krakowa za „Mini serniczki na kruszonce z płatków owsianych i prażonego sezamu z domowym dżemem śliwkowym” oraz „Tort karmelowo-orzechowy na biszkopcie z pszczelego pyłku i orzechów włoskich z flambirowaną gruszką w domowym syropie z pędów sosny i czarnego bzu”.
II miejsce – Mikołaj Hajto i Oliwia Adamczyk – SOSW nr 1 z Krakowa za „Tort ziemiański – moc nasion w korzennej nucie” oraz „Mazurek z arkuszem”.
III miejsce – Aneta Matѐjkovă i Tereza Stejskalovă z Czech za „Krălovskă Hra”.
Wyróżnienie otrzymał zespół ze Słowacji w składzie: Vanesa Vyšňovskă i Luboš Trnka za „Sacher torta”.
Nagroda specjalna Małopolskiego Kuratora Oświaty powędrowała do SOSW nr 1 z Krakowa za recepturę tortu z XVII wieku.
Kucharze:
I miejsce – Martin Tenzer i Blažena Stočkowă z Czech za potrawę o nazwie „Mystery of old Times”.
II miejsce – Mirosław Wróblewski i Radosław Łaskawski – SOSW z Kobylanki za „Żurek Staropolski z ziemniakami, jajem i kiełbasą” oraz „Pieczoną kaczkę z żurawiną i pomarańczami w towarzystwie kluski i czerwonej kapusty”.
III miejsce – Agnieszka Mordel i Weronika Jaskiernik – ZSS nr 14 z Krakowa za „Przepiórki faszerowane borowikami szlachetnymi i wątróbką gęsią podane na tafli sosu mango z wiśniowym gelanie” , „Pączki z szyjkami rakowymi i serem góralskim” oraz „Desery z musem czekoladowym z żelką z czerwonej porzeczki z nutą karmelu”.
Wyróżnienie otrzymały Bianka Kuchtiaki i Wiktoria Pawińska – uczennice SOSW z Oświęcimia za „Pasztet z wątróbki drobiowej z grzankami”.
Nagrodę specjalną Małopolskiego Kuratora Oświaty otrzymali przedstawiciele SOSW z Kobylanki za najpiękniej nakryty stół.
Tradycyjnie przyznano nagrodę publiczności, która w tym roku powędrowała w ręce młodych kucharzy z ZSS nr 14 z Krakowa oraz cukierników ze Słowacji.
Jak zauważył przewodniczący jurorów Zbigniew Kurleto: „Temat był bardzo ciekawy i inspirujący. Potrawy okazały się bardzo urozmaicone. Pojawiło się dzikie ptactwo: bażanty, przepiórki. Dania były zróżnicowane, ciekawe dodatki”. Inny członek jury – Andrzej Kowalik dodał: „ Poziom był bardzo wysoki i tak naprawdę o zwycięstwie zadecydowały niuanse”.
Organizację konkursu, w tym zakup pucharów i wspaniałych nagród dla wszystkich jego uczestników, zawdzięczamy sponsorom o wielkich sercach. W tym roku podziękowania składamy na ręce: Prezydenta Miasta Krakowa, Zarządu Rady Dzielnicy XVIII, Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Andrzeja Kowalika – Hotel Holiday Inn, Michała Henzela – Gastro Pack, Pawła Adamka, Tłoczni Soków Pawłowscy, Pracowni Cukierniczej Teresa, Hurtowni Consorfrut, Cukierni – Piekarni Ekler – Baranówka, Piekarni Halagarda, Firmy Gastro-Economy, Firmy Sekret Smaku, Produkcji Wędlin Gawor, Zachęty Lewiatan (os. Kolorowe 33, Kraków), Firmy Dorado, Sklepu Brela (os. Górali 6 Kraków), Domu Chleba (os. Urocze 2, Kraków).
„Talent i zaangażowanie uczniów z ZSS 14 zostały dostrzeżone i docenione przez jednego ze sponsorów – Barbarę Kapałę z firmy Sekret Smaku. Być może zaowocuje to współpracą z zakładem pracy, gdzie nasza młodzież mogłaby odbywać praktyki zawodowe” – zauważyła kierownik warsztatów szkolnych i koordynator konkursu – Jolanta Kwapisz.
Dla gości konkursu przygotowano niespodziankę. Przewodniczący jury Zbigniew Kurleto zaprezentował kulinarny pokaz, którego głównym składnikiem była dziczyzna. Degustujący potrawy, niejednokrotnie pierwszy raz smakujący tych rzadkich mięsnych dań, byli pod wielkim wrażeniem umiejętności mistrza.
Firma Sekret Smaku zadbała o wyśmienity poczęstunek dla naszych gości, oferując bogato zastawiony stół, na którym znalazły się doskonałe chleby rzemieślnicze, różnorodne ciasta, pyszne kanapki ze smalcem i pastami w wielu smakach. To miejsce cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród kulinarnych punktów konkursu.
XXI Konkurs Kucharsko – Cukierniczy w ZSS nr 14 przeszedł już do historii. To niezwykłe kulinarne wydarzenie Nowej Huty na długo zostanie w pamięci jego uczestników i gości. Serdecznie zapraszamy już za rok.

Skip to content